मुटुलाई माया गर्न नजान्दा मुटु रोग लाग्ने सम्भावना धेरै

श्याम घिमिरे
असोज १२ अर्घाखाँची –

माया गर्नेहरु एक अर्कालाई मुटु पनि दिन तयार हुन्छन् । तर आफ्नै मुटुलाई भने धेरैले माया गर्न जानेका हुँदैनन् । डाक्टरहरुको भनाइ अनुसार धेरैले आफ्नो मुटुलाई माया गर्न नजान्दा मुटु रोग लाग्ने सम्भावना धेरै हुन्छ । ‘अस्वस्थ्यकर खानपान र जीवनशैलीका कारण हिजो आज सबै उमेरका मानिसलाई मुटु रोग लाग्ने गरेको छ, त्यसैले आफ्नो मुटुलाई माया गर्ने हो भने यो कुरामा ध्यान दिनुपर्ने नेपाल हृदयरोग निवारण प्रतिष्ठानका केन्द्रीय सदस्य एवं मुटुरोग विशेषज्ञ डा. सुमन्त बन्जाडेको भनाई रहेको छ ।

Image may contain: Krishna Bhusal, standing and outdoor
Image may contain: Suman Banjade, standing and outdoor
Image may contain: 5 people, including Susma Shrestha, people smiling, crowd and outdoor

हाम्रो मुटु प्रण ः स्वस्थ्य मुटु भन्ने मुल नारा सहित विश्व मुटु दिबस १०१९ को अबसरमा सदरमुकाम सन्धिखर्कमा आयोजित प्रभातफेरी तथा प्रवचन कार्यक्रमलाई आईतबार सम्बोधन गर्दे बन्जाडेले यस्तो बताउनु भएको हो । नेपाल हृदय रोग निवारण प्रतिष्ठान अर्घाखाँची शाखाको आयोजनामा सम्पन्न कार्यक्रममा बोल्दै डा.बन्जाडेले पछिल्लो समय अधिक मात्रमा तयारी खानेकुरा खाने, चिल्लो र बोसोयुक्त खानेकुराकासाथै रक्सी, चुरोट खाने, अनाबस्यक तनाव गर्ने तर व्यायाम नगर्ने कारणले मुटुका रोगीहरु बढेको उहाँको भनाइ छ । चिल्लो तथा बोसो भएका खानेकुराहरु कम खाने, धुम्रपान मध्यपान जस्ता हानीकारक पदार्थहरु सेबन नगर्र्नेे, नुन कम खाने र दैनिक रुपमा शारीरीक ब्यायम गरेमा मुटु रोग लाग्नबाट केही हदसम्म बच्न सकिने बन्जाडेको भनाइ छ ।

unn.prixa.net

प्रतिष्ठानका सचिब कृष्ण भुसालको सन्चालनमा सम्पन्न कार्यक्रममा मनतब्य राख्दै सन्धिखर्क नगरपालीकाका प्रमुख कमल प्रसाद भुसालले पछील्लो समय देशमा मुटुरोगीहरुको संङ्ख्या बढेको भन्दै यसबाट बच्नको लागी दैनिकरुपमा शारीरीक ब्यायम गर्नुको साथै खानपानमा बिशेष ध्यानदिनुपर्ने कुरामा जोड दिनुभयो । कार्यक्रममा सन्धिखर्क नगरपालीका उपप्रमुख ठाकुर कुमार बिक,प्रमुख जिल्ला अधिकारी बिजयराज पौडेल,प्रहरी नायब उपरीक्षक प्रकाश बिष्ट,डा.किसन कुश्वा,जनप्रतिनिधि,सञ्चारकर्मी, संस्थाका आजिवन सदस्यहरु लगायतको सहभागीता रहेको थियो ।

Image may contain: Kamal Prasad Bhusal, standing
Image may contain: 8 people, including Lila Gautam, Bishnu Bhusal, BasantaMani Poudel, Susma Shrestha and Prakash Bista, people smiling, crowd, tree and outdoor

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.